Svake godine na poseban način se obilježava i daje važnost Međunarodnom danu djevojaka u IKTu.
Svi znamo da je odnos broja zaposlenih muškaraca i žena u informaciono-komunikacijskim tehnologijama nesrazmijeran.
Dana 25.4.2024.g. organizovan je Sajam IT Girls klubova – drugi po redu!
Događaj je ispunio sva očekivanja, a sve zahvaljujući predanosti i trudu dragih djevojčica i djevojaka koje su vrijedno radile na svojim projektima, kao i fantastičnom nastavnom osoblju koje je odvojilo svoje dragocjeno vrijeme kako bi podržalo IT Girls projekte i pomoglo učenicama da ostvare svoje ciljeve i učestvuju na sajmu i ove godine.
Svi zajedno su stvorili inspirativno okruženje koje potiče mlade djevojke da se zaljube u tehnologiju i ostvare svoj puni potencijal.
Pod jednim krovom okupile su se 53 škole, u velikoj dvorani Mejdan u Tuzli predstavile sve ono na čemu su radile u prethodnih nekoliko mjeseci kako bi se na sajmu predstavili u najboljem svjetlu.
Djevojčicama i djevojkama su se na Sajmu obratili zvaničnici UN agencija u BiH, dr. Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN u Bosni i Hercegovini te Marc Lucet, rezidentni koordinator UNICEFa u Bosni i Hercegovini, uvodnim riječima na temu osnaživanja djevojaka u STEM područjima!
Na Sajmu su djevojčice učestvovale u zabavnim atrakcijama i kvizovima koje su organizovali zvaničnici iz UNFPA BiH.
Realizator projekta je udruženje Laboratorium iz Tuzle koji je bio i grad domaćin ovogodišnjeg sajma! Ovaj nevjerovatan događaj je pomogao u širenju svijesti o važnosti jednakosti i u tehnološkom svijetu.
MCC <IT Girls> Klub naše Gimnazije predstavio se sa tri projekta, od mnogobrojnih koje su članice uspjele realizovati za samo tri mjeseca svog rada. Na Sajmu su svoje projekte prezentovale učenice Ajla Hasanbašić i Alejna Omerović, sa profesoricom Estelom Ramić. Pokazale su šta su sve naučile i koliki potencijal one vide za budući razvoj tehnologije i nauke u svim sferama života, radeći na tim jednostavnim projektima.
Naša tri projekta su bila:
  1) MCC kugla – zabavan alat za učenje kod djece, te demonstraciju koncepta slučajnosti;
  2) Disco –Light- Show : paljenje lampica po određenom šablonu i pravilu u zavisnosti od senzibiliteta senzora, u našem slučaju senzora za zvuk, čija je primjena jako široka kako u medicini (npr.senzorne sobe za djecu sa autizmom) ili sigurnosnim sistemima.
  3) ROBOTKO “Mijau”– mehanizam sa 8 servo motora koji imitira hod sa 4 noge, savijajući se u kukovima (4 servo motora) i koljenima (još 4 servo motora). Ljudi su prilično dobri u pravljenju vozila sa točkovima, poput automobila. Točkovi su odlični za brzo kretanje po ravnim površinama a neka vozila čak mogu voziti i po prilično neravnom terenu. Međutim, kada su u pitanju stvari poput penjanja stepenicama ili prelaska preko vrlo neravnog terena, ponekad su noge bolja opcija. Zahvaljujući milionima godina evolucije, životinje su odlične u kretanju pomoću nogu. Ljudi su dvonožni, što znači da hodamo sa dvije noge. Mnoge životinje, poput pasa i konja, su četveronošci koji hodaju na četiri noge. Insekti su heksapodi sa šest nogu. Izgradnja robota s nogama koji mogu hodati, trčati, balansirati i skakati kao što to životinje mogu, je veoma izazovan zadatak.
Sajam nije bio samo prilika za učenice da pokažu svoj rad već i jedinstvena prilika za učenje, razmjenu znanja i inspiraciju.
Djevojke u svojim <IT Girls> klubovima programiraju, spajaju Arduino setove i kreiraju maštovite projekte kojima je vrijeme da izađu u javnost i pokažu sve ono što kriju četiri zida učionice. Znanje vrijedi samo kada se širi!
Već smo pisali o našem MCC <IT GIrls> Klubu: